Back

Performance Coach Advance Programme

29 June 2017

The Performance Coach Advance (PCA) programme aims to improve the quality of coaches working with talented pre-elite 15- to 21-year-old athletes.

These coaches fit within the Performance Coach community, as defined in the New Zealand Coaching Strategy.

The PCA programme was launched in 2014 by Sport New Zealand in partnership with national and regional sport organisations (NSOs and RSOs), and regional sport trusts (RSTs).

While most of the athletes supported by PCA coaches will come from the Sport NZ Community and High Performance Sport New Zealand (HPSNZ) targeted sports, some coaches may be working with talented pre-elite athletes from other sports.

Over time the PCA programme will help ensure that New Zealand's talented young athletes get the coaching support they need to win on the world stage later in their sporting life.

Focus

The focus of the programme will be on generic coaching development (for example, coaching process), action learning (learn as you do), and self-development. For NSOs, RSOs, and RSTs, the programme will drive ongoing development of expertise and leadership in performance coaching.

Coaches applied to get on the programme with the key requirements for selection being coach potential, the coach's current coaching role, and the commitment of the coach to self-development. All coaches had to be endorsed by their NSO to be considered. For the first intake 102 coaches were selected.

The programme will initially be delivered in six regions, with each region having a programme leader. The regions are: Auckland, Waikato, Bay of Plenty, Wellington, Canterbury, and Otago.

Regional PCA programme leaders

Email addresses for regional leaders:

National PCA programme leader: Andrew Eade

Coaches by region

Auckland

  • Regional programme leader: Andy Rogers
  • Coach (Sport)
  • Brent Miller (Badminton)
  • Richard Mclachlan (Bike)
  • John Rippon (Bike)
  • Janice Paap (Bowls)
  • Gavin Elmiger (Canoe Racing)
  • Matthew Horne (Cricket)
  • Owain Prosser (Football)
  • Andy Boyens (Football)
  • Jacques Nortje (Golf)
  • Angie Dougal (Gymsports)
  • Dane Smuts (Gymsports)
  • Margaret Dilgour (Hockey)
  • Trish Wilcox (Netball)
  • Kiri Wills (Netball)
  • Derren Witcombe (Rugby)
  • Kelvin Wright (Rugby League)
  • Craig Smith (Rowing)
  • Venita Hokai (Softbal)
  • Jana Wilkitzki (Swimming)
  • Caco Zanella (Tennis)
  • Tony O'Hagan (Triathlon)
  • James Davidson (Water Polo)
  • Sam McKenzie (Yachting)
  • Robert Hielkema (Yachting)

Waikato

  • Regional programme leader: Mark McLaughlin
  • Coach (Sport)
  • Vaughan Priddy (Athletics)
  • Barrie Jennings (Athletics)
  • Blair Taylor (Bike)
  • Clarke Johnston (Equestrian)
  • Vanessa Way (Equestrian)
  • Kenny Creswell (Football)
  • Reon Sayer (Golf)
  • Simon Thomas (Golf)
  • Simon Brill (Hockey)
  • Mike Gilbert (Rowing)
  • Roger Randle (Rugby)
  • Gary Peacham (Rugby League)
  • Joanne Williams (Squash)
  • Matthew Scorringe (Surfing)
  • Carl Gordon (Swimming)
  • Gavin Downes (Touch)
  • Cameron Durno (Triathlon)
  • Collen McIlroy (Volleyball)

Bay of Plenty

  • Regional programme leader: Dave Clarke
  • Coach (Sport)
  • Kerry Hill (Athletics)
  • Aaron Osborne (Canoe Slalom)
  • Martin Hammer (Canoe Slalom)
  • Debbie Barke (Equestrian)
  • Andrew Gurney (Golf)
  • Mary Jane Araroa (Netball)
  • Dale Atkinson (Netball)
  • Alister Riddle (Rowing)
  • Chad Tuoro (Rugby)
  • Moehewa Armstrong (Rugby League)
  • Robbie Wyatt (Squash)
  • Chris Willett (Triathlon)

Wellington

  • Regional programme leader: Mark Watson
  • Coach (Sport)
  • Mike Richie (Athletics)
  • Ian Monaghan (Bowls)
  • Brian Scott (Canoe Racing)
  • Matthew Bell (Cricket)
  • Glenn Pocknall (Cricket)
  • Paul Greig (Football)
  • Wendy Henderson (Football)
  • Hugh Rosemergy (Hockey)
  • Willie Schaefer (Hockey)
  • Charissa Barham (Netball)
  • Hannah Starnes (Rowing)
  • Scott Waldrom (Rugby)
  • Richard Watt (Rugby)
  • Darryl Marino (Softball)
  • Nick Mita (Squash)
  • Nevill Sutton (Swimming)
  • Craig Albery (Swimming)
  • Emily Cox (Water Polo)

Canterbury

  • Regional programme leader: Pat Barwick
  • Coach (Sport)
  • Jonathon Black (Athletics)
  • Craig Eustace (Athletics)
  • Marc Prutton (Bike)
  • Wayne Girdlestone (Bike)
  • Brendon Donkers (Cricket)
  • Gareth Turnbull (Football)
  • Paul Bateson (Football)
  • Toby Levine (Gymsorts)
  • Tamika McCallum (Gymsorts)
  • Nic Kelly (Netball)
  • Rachel Parkin (Netball)
  • Kaye Surgenor (Rowing)
  • Jason Holland (Rugby)
  • Jeff Whittaker (Rugby League)
  • Tom Ball (Rugby League)
  • Greg Newton (Softball)
  • Mike Allred (Squash)
  • Kane Newland (Tennis)

Otago

  • Regional programme leader: Mike Weddell
  • Coach (Sport)
  • Megan Gibbons (Athletics)
  • Joan Merrilees (Athletics)
  • Jon Andrews (Bike)
  • Katri Laike (Bike)
  • Evan Roberts (Bowls)
  • Mark Bracewell (Cricket)
  • Hayley Stirling (Football)
  • Alan Rose (Golf)
  • Alice Conrad (Netball)
  • Lauren Farnden (Rowing)
  • Dave Broughton (Rugby League)
  • Gennadiy Labara (Swimming)